دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱
 

جزئیات مذاکره با هند برای وصول طلب نفتی

مقامات بانک مرکزی بر سر وصول بخشی از مطالبات ارزی ایران با مقامات اقتصادی هندوستان به توافق رسیدند.
جزئیات مذاکره با هند برای وصول طلب نفتی

بانک مرکزی که پس از توافق هسته ای در ژنو، کارگروهی را برای وصول ارزهای بلوکه شده ایران، تشکیل داده است، یک تیم اقتصادی را به ریاست معاون ارزی بانک مرکزی برای مذاکره با مقامات هندوستان به این کشور فرستاده است. غلامعلی کامیاب در مذاکرات مستقیم بر سر راهکار انتقال ارزهای بلوکه شده ایران در این کشور که به واسطه صادرات نفت خام و تحریم های بانکی انباشته شده، به توافقاتی دست یافته است. به گزارش رویترز، منابع مطلع گفته اند که ایران و هند در مورد چگونگی از سرگیری پرداخت پول نفت به ارزهای خارجی گفت‌وگو کرده‌اند که شامل طرحی برای انتقال بخشی از این پول به یورو از طریق یک بانک ترک است.

مقامات بانک مرکزی پیشبرد مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده اند هرچند که رویترز به نقل از یک مقام هندی اعلام کرده است که پرداخت دلاری پول نفت ایران فعلا آغاز نمی شود.

توافق بر سر دریافت پول نفت از هندوستان با ارز یورو در حالی حاصل شده است که پیش از این حدود 45 درصد از پول نفت به حساب ایران در بانک یوسی‌اوی هند به روپیه واریز می‌شد. طی ماه های گذشته اما ارزش روپیه با کاهش مواجه شد و بیژن زنگنه وزیر نفت ایران به مقامات هندی اعلام کرد که توافق دولت قبل با هند بر سر دریافت پول نفت به روپیه را قبول ندارد و حاضر نیست پول نفت ایران با این ارز غیر رایج پرداخت شود. بعد از توافق هسته ای در ژنو امکان مذاکره بر سر دریافت پول با ارزهای رایج فراهم شده و به نظر می رسد هنودوستان به عنوان یکی از اصلی ترین خریداران نفت ایران که درخواست افزایش واردات را مطرح کرده است، قصد دارد از پول نفت را طریق هالک بانک ترکیه به یورو پرداخت کند.

 آن‌طور که مقامات بانک مرکزی می‌گویند، در مذاکرات هیئت اعزامی بانک مرکزی به هند هیچ مشکلی وجود ندارد و مقامات دو کشور در تمام موارد به توافق رسیده‌اند.

غلامعلی کامیاب به‌همراه هیئتی از بانک مرکزی ابتدای هفته جاری راهی دهلی‌نو شد تا با وزیران تجارت و دارایی و مسئولان بانکی هند دیدار و در مورد نحوه آزادسازی بخشی از پول نفت ایران برای اولین بار پس از کاهش تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه تهران گفت‌وگو کند.

آرویند مایارام، یکی از مقامات ارشد وزارت دارایی هند گفت: فعلاً هند پرداخت دلاری پول نفت ایران را آغاز نخواهد کرد. موضوع این نشست عمدتاً بر تأثیر توافق اخیر بر موضوعاتی از جمله بیمه نفتکش‌ها و راههای افزایش واردات نفت از ایران و گسترش صادرات هند به این کشور متمرکز بود.

یک مقام ارشد دولتی ترکیه نیز دراین‌باره گفت: ما هیچ درخواستی نه از طرف ایران و نه از طرف هند دریافت نکرده‌ایم. اگر یکی از طرفها بخواهد این پول از طریق هالک بانک پرداخت شود ما خوشحال خواهیم شد این پرداخت ها را انجام دهیم.

منابع پالایشگاهی گفتند، در پایان ماه نوامبر پالایشگاه‌های هندی حدود 2.2 میلیارد دلار از بابت پرداخت بخشی از پول نفت ایران به این کشور بدهی داشتند. آرون کائول، رئیس بانک یوسی‌اوی هند گفت، میزان روپیه‌ای به‌ارزش حدود سه میلیارد دلار از سوی پالایشگاه‌های هندی به حساب ایران در بانک یوسی‌او پرداخت شده است.

یک مقام وزارت دارایی هند این هفته گفت، هند به پرداخت پول نفت ایران از طریق بانک یوسی‌او ادامه خواهد داد تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد برداشته شدن تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا کسب کند.

۲۴ آذر ۱۳۹۲ ۱۹:۵۴
pmo-گزارش خبری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید