دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱
 

مهندس سعیدنژاد در جمع خبرنگاران اعلام کرد:اقدامات حمایتی سازمان بنادر از صنایع دریایی

مدیرعامل سازمان بنادل و دریانوردی در نشست خبری شانزدهمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی کشور ، برگزاری منظم همایش های صنایع دریایی را حاکی از اهمیت صنایع دریایی و سهم آن درتوسعه کشور دانست و گفت: طی سال های گذشته تاکید زیادی بر توسعه دریا محور داشته ایم که یکی از راهکارها و ابزارهای توسعه دریا محور صنایع دریایی در کل کشور و به ویژه در مناطق ساحلی است .
مهندس سعیدنژاد در جمع خبرنگاران اعلام کرد:اقدامات حمایتی سازمان بنادر از صنایع دریایی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرمایه گذاری گذشته در بخش صنایع دریایی کشور گفت: در حال حاضر توان تولید کشور در بخش صنایع دریایی حدود 101 هزار تن است که از این مقدار حدود 40 هزار تن مربوط به کشتی های متوسط و کوچک است.
مهندس سعید نژاد در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر در ایران 4.1 در صد از تولید ناخالص ملی کشور به صنایع دریایی مربوط می شود.هدفگذاری این است که این رقم به 10 در صد افزایش پیدا کند و بتواند برای 800 هزار نفر اشتغال ایجاد کند.
سعید نژاد
 در ادامه مجموع ظرفیت صنایع دریایی در دنیا را یک هزارو 500 میلیارد یورو ذکر کرد و یاد آور شد: سهم کشو از این رقم بالا نیست که باید افزایش پیدا کند.
معاون وزیر راه و ترابری با بیان این که طی سا ل های گذشته در بخش صنایع دریایی حدود یک میلیارد یورو سرمایه گذاری انجام شده است افزود: در بخش صنایع دریایی حدود 400 میلیون دلار بازارکار در کشور وجود دارد که می تواند در این بازار مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه با اشاره به تشکیل صندوق توسعه صنایع دریایی توسط دولت گفت: متاسفانه امکانات و منابعی که در اختیار این صندوق قرار گرفته به اندازه کافی نیست و صندوق از قدرت مالی مناسبی برخوردار نیست که بتواند حمایت های لازم از این صنعت را داشته باشد.
سعید نژاد خاطر نشان کرد: قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی باید به طور کامل اجرا شود تا صندوق توسعه صنایع دریایی پایه ای برای ارائه تسهیلات به صنعت دریایی کشور باشد.
وی با بیان اینکه سرمایه کنونی این صندوق حدود 10 میلیون تومان است، تصریح کرد: این رقم قابل توجهی برای حمایت از صنایع دریایی کشور نیست و با این مبالغ نمی‌توان صنایع دریایی را حمایت کرد .
وی با اشاره به این‌که بخشی از منابع این صندوق باید از محل حمل فرآورده‌های نفتی تامین شود، ادامه داد: اولویت ما در سازمان بنادر و دریانوردی اجرای کامل قانون تشکیل این صندوق است و بحث انتقال آن به سازمان بنادر و دریانوردی در مرحله بعدی مورد توجه قرار می‌گیرد. فکر می‌کنیم قانون مربوط به تشکیل این صندوق به‌طور کامل اجرا شود تا به پایه‌ای برای ارائه تسهیلات به صنایع دریایی تبدیل شود.

حمایت های سازمان بنادر از صنایع دریایی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدامات این سازمان در حوزه صنایع دریایی، افزود: این سازمان به منظور حمایت از صنایع دریایی برای 139 فروند شناور مختلف تسهیلات پرداخت کرده که ارزش این شناورها به قیمت روز 438 میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد : در حوزه نوسازی شناوری مسافری نیز 46 فروند شناور با استاندارد روز دنیا توسط صنایع داخلی در حال ساخت است

سعیدنژاد با با بیان اینکه ارزش این تعداد شناور 135 میلیارد تومان است گفت :  17 فروند از این شناورها تحویل شده که  با بهره‌برداری از این تعداد ، 3683 شناور به ناوگان مسافری دریایی اضافه می‌شود

وی در خصوص اقدامات توسعه ای ناوگان دریایی در شمال کشور نیز گفت: در دریای خزر نیز 6 فروند شناور مسافری به ارزش 38 میلیارد تومان در دست ساخت است که از این تعداد 4 فروند شناور به بهره‌برداری رسیده است.

 

۸ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۳۷
مرکزروابط عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید