جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
 

به فکر حفظ و نگهداری دریانوردان باشیم

به فکر حفظ و نگهداری دریانوردان باشیم

یادداشت - نادر پسنده؛ مدیرکل امور دریایی  سازمان بنادر و دریانوردی

نیروی انسانی دریانورد، عامل اصلی بهره وردی حمل و نقل دریایی از یک سو و عامل اصلی سوانح و خسارات جبران ناپذیر ازسوی دیگر است.این دریانورد است که چندین میلیون دلار قیمت کشتی به همراه چندین میلیون دلار محموله و جان چندین نفر خدمه یک کشتی را از دل دریای طوفانی و خشن به سلامت و با ارزش افزوده به مقصد می رساند.این دریانورد است که با شایستگی علمی و توانمندی خود مایحتاج ضروری یک کشور را از اقصی نقاط دنیا به سرزمین اصلی می رساند و اقتصاد آن کشور را پویا می کند.این دریانورد است که با دوری از خانواده و پذیرش خطرات فراوان و دزدان دریایی، دل به دریا می زند تا نان حلال بر سفره خانواده قرار دهد  و این همسر دریانورد است که در غیاب دریانورد باید نقش پدر خانواده را ایفا و ضمن تحمل  دلتنگی و نگرانی های سفر دور دست جریان زندگی خانواده را مدیریت کند.

و این حرفه دریانوردی است که به اندازه پهنه تمام اقیانوس های جهان می تواند برای جوانان یک کشور اشتغال و ثبات اقتصادی ایجاد کند.

آیا تا به حال فکر کرده ایم اگر دریانوردان شایسته ایرانی را نداشتیم آنگاه در دوران تحریم ها تدارکات و حمل و نقل دریایی کشور با چه مشکلاتی مواجه می شد.راستی دریانورد شایسته کیست؟درپاسخ باید بگویم شایستگی ترکیبی از توانمندی و دانش است که باید در قالب یک نظام آموزش موثر تامین گردد.

برای تامین این شایستگی در کشورمان ، چندین دانشگاه و مراکز آموزش دریانوردی در سطوح مختلف وجود دارد که تحت نظارت کارشناسان خبره سازمان بنادر و دریانوردی منطبق با کنوانسیون استانداردها آموزش، صدور گواهینامه و نگهبانی (STCW) به آموزش و پرورش دریانوردان مشغول هستند و نتیجه زحمات آنها پرورش دریانوردانی با کیفیت بسیار مطلوب و مورد تایید دستگاههای نظارتی بین المللی است.

ظرفیت دانشگاه های دریانوردی و تعداد جوانان جویای کار در کشور می طلبد توجه خاصی به آموزش و پرورش و حفظ و نگهداری دریانوردان نماییم.

لیکن متاسفانه محدودیت ظرفیت کارورزی دانشجویان دریانورد در کشتی ها عامل اصلی عدم استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه های کشور شده است.

ازطرفی عدم کفایت تامین مالی در خطوط کشتیرانی و سختی های کار دریایی، سن ماندگاری دریانوردان در حرفه دریانوردی را بسیار کاهش داده است. لذا جا دارد به بهانه روز دریانورد بکوشیم تا در مسیر رفع مشکلات مالی و حمایتی دریانوردان و رفع مشکل کارورزی دانشجویان در مسیر افزایش پرورش دریانوردان و افزایش ماندگاری آنها در دریا اقدام موثری به عمل آوریم.

۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید