جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
 
یک کارشناس اقتصادی عنوان کرد:

موافقتنامه اوراسیا؛ فرصت جدید برای رونق بنادر کشور است/ ضرورت توسعه تولیدات صنعتی در پسکرانه بنادر شمالی/ بنادر شمالی به دنبال خلق فرصت های جدید سرمایه گذاری باشند

کارشناس اقتصادی گفت: موافقتنامه اوراسیا؛ یکی از موافقتنامه های است که می تواند صادرات و سرمایه گذاری در کشور را تقویت کند، از اینرو یکی از بخش های که با سرعت پیشرفت و شاهد جنب و جوش بیشتری خواهد بود، بنادر شمالی است.
موافقتنامه اوراسیا؛ فرصت جدید برای رونق بنادر کشور است/ ضرورت توسعه تولیدات صنعتی در پسکرانه بنادر شمالی/ بنادر شمالی به دنبال خلق فرصت های جدید سرمایه گذاری باشند

محمد حسین ساجدنیا درباره اینکه موافقتنامه اوراسیا تا چه میزان می تواند بر رونق بنادر شمالی کشور اثرگذار باشد به پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، اظهارداشت: موافقتنامه اوراسیا؛ یکی از موافقتنامه های مهمی است که می تواند صادرات و سرمایه گذاری در کشور را تقویت کند، از اینرو یکی از بخش های که با سرعت پیشرفت و شاهد جنب و جوش بیشتری خواهد بود، بنادر شمالی است.

وی ادامه داد: در شرایط تحریم و اینکه صادرات با مشکلاتی روبرو است، موافقتنامه اوراسیا کمک بزرگی برای صادرکنندگان و توسعه تجارت خارجی است، بدین جهت توصیه می کنم مدیران بنادر شمالی کشور فرصت های جدید سرمایه گذاری خلق کنند تا سرمایه گذاران داخلی و کشورهای عضو اوراسیا تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری در پسکرانه و حتی بنادر کشور داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه موافقتنامه اوراسیا؛ فرصت جدید برای رونق بنادر کشور است، تصریح کرد: بعد از برجام؛ سازمان بنادر جزو اولین مجموعه های بود که توانست نسبت به خرید تجهیزات اقدام کند، بدین جهت موافقتنامه اوراسیا هم می تواند شرایط جدید برای توسعه بنادر شمالی را رقم بزند.

وی با بیان اینکه  موافقتنامه اوراسیا شامل 862 قلم کالا است که 502 قلم از آن ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است و 360 قلم هم ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اوراسیا است،گفت: یکی از بخش های که می تواند از موافقتنامه اوراسیا بهره ببرد، تولیدکنندگان هستند، اگر تولیدکنندگان در پسکرانه بنادر حضور پیدا کنند، در هزینه های آنها صرفه جویی و کشور به سمت تولید صادرات گرا هدایت می شود، از اینرو توسعه پسکرانه بنادر با حضور تولیدکنندگان و تولیدات صنعتی ضرورت دارد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا چند سال اخیر توسط 5 کشور روسیه، قزاقزستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان تأسیس شد، این اتحادیه حدود 750 میلیارد دلار در سال مبادلات تجاری دارد. با توجه به بازار حدود 190 میلیون نفری، عضویت ایران در این اتحادیه برای مبادلات تجاری فرصت مناسبی به شمار می‌رود.

۱۰ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید