یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
 
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر خبر داد:

آغاز ترازیابی دقیق و مشاهدات ‏ماهواره‌ای ایستگاه‌های سامانه پایش تراز و جزر و مدسنجی در بنادر کشور

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: عملیات ترازیابی دقیق و مشاهدات ‏ماهواره ای نقاط چندمنظوره ماندگار برای نخستین بار، بین بنادر کشور آغاز شد.
آغاز ترازیابی دقیق و مشاهدات ‏ماهواره‌ای بنادر
به گزارش ‎پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمدرضا اله‌یار درباره عملیات ترازیابی در بنادر، تصریح کرد: این عملیات به منظور یکپارچه‌سازی سامانه ث‌های ارتفاعی و ژئودتیک(زمین سنجی) نقاط مبنایی و ایستگاه‌های پایش تراز و جزر و مد‌سنجی، در دست انجام است.
عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در این فرآیند، مختصات و ارتفاع دقیق بنچ مارک‌ها و پیلارهای ایجاد شده در بنادر توسط تیم‌های نقشه‌برداری تعیین می‌شود، گفت: در این برنامه توسعه‌ای؛ آخرین روش‌های علمی و مهندسی، اتصال تمام ایستگاه‌های یادشده و در نهایت ‏شبکه ترازیابی و ژئودتیک سازمان نقشه‌برداری کشور در حال انجام است.
اله یار افزود: ثبت دقیق داده‌های تراز و ‏جزر و مدسنجی برای تکمیل مطالعات روند تغییرات سطح متوسط آب دریا به عنوان مبنای ارتفاعی کشور، اهمیت بسزایی در توسعه روند مطالعات مهندسی، علمی و تدقیق پایگاه داده‌های تراز آب دریاهای شمالی و جنوبی دارد.‏
وی گفت: حدود ۱۰۰ نقطه ماندگار اعم از پیلارها و بنچ مارک‌ها در همه بنادر کشور احداث شده است که ترازیابی دقیق این ایستگاه‌ها می تواند به تدقیق نقشه‌های بنادر کمک شایانی کند.
به گفته معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی، انجام مشاهدات تعیین موقعیت‌های ارتفاعی و مسطحاتی(نمایش مسیر) نقاط کنترل ایجاد شده در بنادر، ‏مشاهدات ماهواره‌ای ‏GNSS‏ طولانی مدت نیز با استفاده از دستورالعمل‌ها و استانداردهای متداول علمی با توجه به تفاهم‌نامه ‏همکاری‌ها با سازمان نقشه‌برداری با استفاده از جدیدترین گیرنده های ماهواره‌ای برای تکمیل ‏مطالعات علمی ژئودینامیک مناطق ساحلی و امور مهندسی، صورت گرفته است.
۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۶:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید